تبلیغات
دنیای طلبگی،آشنایی با حوزه علمیه - نامه آیت الله صافی به فرزندش (نفر ممتاز دکترای قلب )
دنیای طلبگی،آشنایی با حوزه علمیه
روحانیت،مرزبانان حریم انسانیت
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 توسط بنده ی خدا
اشاره: دكتر مرتضى صافى ، فرزند حضرت آیت الله العظمى صافى، مدّ ظله العالى، به عنوان نفر ممتاز دكتراى قلب در ایران، جهت تكمیل تحصیلات به كشور انگلستان اعزام شد.
وى دو سال بعد، پس از كسب فوق تخصّص قلب و عروق، به كشور بازگشت و هم اكنون، عضو هیأت علمى و استادیار دانشگاه شهید بهشتى تهران بوده، در بیمارستان شهید مدرّس تهران، مشغول فعّالیّت است.
از دو نامه اى كه ذیلاً مى آید، نامه اوّل خطاب به دكتر صافى، و نامه دوّم به همسر و فرزند ایشان ، به هنگام حركت به لندن ، به عنوان سرراهى آنان ، نگاشته شده است و متضمّن نكات ارزشى ـ اخلاقى فراوانى است.

بسم الله الرحمن الرحیم
«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرى اللهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ».1
بعد الحمد و الصلاة;
فرزند بسیار عزیزم و نور چشمانم، مرتضى جان! اكنون كه به حول و قوّه الهى، عازم سفر خارج، براى ادامه تحصیلات مى باشى، امیدوارم از انواع توفیقات بهره مند شوى و وجهه همّتت را هم از جهت صورت و هم از جهت معنا بلند و عالى و متعالى قرار دهى.
از جهت صورت، نیل به عالى ترین مقامات علمى را هدف بدانى و از جهت معنا این سفر را یك سفر الهى و براى خدا قرار دهى كه هر چه درس بخوانى و هر چه تلاش كنى و هر چه بیشتر تحقیق نمایى، همه را به حساب خدا و حسنات نامه اعمال تو محسوب سازند.
سفر به این نیّت كه با كسب معلومات در طریق خودكفایى امت اسلام و جامعه مسلمین و بى نیازى آنها از كفر و خدمت به مسلمانان گام برمى دارى، بسیار مقدس و عبادت است.
سرّ انحطاط ظاهرى كنونى مسلمین، عقب ماندن آنها در علوم مادّى و ظاهرى از بیگانگان است; چنانكه علت تفوّق كفار بر مسلمانان نیز، پیشرفته بودن آنها در این علوم است.
اگر جوانانى كه به خارج مى روند، به این فكر باشند كه باید این قلاع مادى و تكنیك را فتح كنند و هر كدام براى عالم اسلام افتخار، مایه سربلندى و بى نیازى از دیگران شوند، یقیناً این وابستگى و احتیاج كنونى برطرف مى شود و مسلمانان به استقلال علمى نایل مى گردند.
چرا نباید تو و امثال تو در رشته هاى مختلف علمى در دنیا سرشناس و مشاربالبنان باشید; با اینكه در استعداد و هوش سرشار اگر از دیگران قوى تر نباشید، ضعیفتر نیستید. غرض اینست كه همواره یادت باشد براى چه و به منظور تقدس و كسب چه رتبه والایى سفر كرده اى! خدا ناظر بر تو است! از او كمك بخواه و به او توكل و اعتماد كن!
مبادا مظاهر مادى آنجا، فكر تو را مشغول سازد و از راهت بیرون براند كه خداى نخواسته صبح كنى در حالى كه از آنچه مى خواستى دستت پر شود، خالى باشد و با دست خالى برگردى!
آنجا اگر وسایل تحصیل فراهم است، وسایل بازداشتن انسان از مسیر راه كمال و سعادت نیز بسیار است و مرد مى خواهد كه در دام این ملهیّات نیفتد و نیكبختى خود را به آن نفروشد.
در تعهد دینى خود و ولایت اهل بیت، علیهم السّلام، ثابت قدم باش و هر كس را در این راه، آزموده و پخته شناختى، با او باب مصاحبت و دوستى باز كن! در مجالس اسلامى كه در مجمع اسلامى یا جاهاى دیگر تشكیل مى شود، خالصانه و بى ریا براى كسب فیض و زنده نگهداشتن تعهدات مذهبى شركت نما و آن مجالس را بزرگ مى شمار و قدر بدان!
خلاصه، چنان فرض كن كه همه در انتظار تو هستند; كلّ جامعه مسلمانان منتظر نتیجه تلاش تو و امثال تو هستند; دوستان و آشنایان همه منتظرند; خویشاوندان تو، پدر و مادرت، همه منتظر و چشم براهند; بیماران همه منتظرند. همه این امور را فراموش ننما و از هر زحمت و كوشش، در راه موفقیت علمى استقبال كن و اگر ناملایماتى در خلال كار پیش آمد، اعتنا نكن كه (رنج راحت بدان چه شد مطلب بزرگ).
شكیبا و ثابت قدم و استوار دنبال كار خودت باش كه باید انشاءالله تعالى، شاهد توفیق را در آغوش بگیرى.
سختیهاى كار و هر فشارى را در این طریق مى بینى، به حساب خدا محسوب دار و از ضعف و سستى و ناامیدى پرهیز كن!
تا مى توانى نام خدا بر زبان آر و از ذكر خفى و یاد قلبى نیز غافل مباش و صلوات بر محمّد و آل محمّد، علیهم السلام، بخصوص حضرت بقیة الله، ارواحنا فداه، را فراموش نكن و تحصیلاتت را براى بهتر و بیشتر خدمت كردن به آن حضرت و شیعیان آن بزرگوار پرمایه و پرمحتوا ساز.
چون با حال كسالت مجال بیش از این نیست، امید است «تو خود حدیث مفصّل از این مجمل بخوانى». تو را به خدا سپردم و از خدا برایت سعادت دارین و توفیق مسألت مى نمایم.
و لا حول ولا قوة الا بالله و السلام علیك و رحمة الله و بركاته
فدایت لطف الله صافى
اگر بعض از كسان و خویشان، زر و زیورى براى سر راهى به شما تقدیم كرده اند، من هم این چند كلمه را به عنوان سرراهى، به شما مى سپارم، یقیناً قبول مى نمایى.
1 . توبه ، 105 ; و بگو كارتان را بكنید ، به زودى خداوند و پیامبر او و مؤمنان در كار شما خواهند نگریست .طبقه بندی: اسوه ها، 
درباره وبلاگ

امام علی(علیه السلام):
هر کس راهی غیر از راه خدا برود گم می شود.

حوزه علمیه،کانون پرورش مرزبانانی است که از حریم اسلام محافظت می کنند ( علما شیعتنا مرابطون).
در این جا ما قصد داریم راهنمای کسانی باشیم که می خواهند از این مهد چیزی بدانند.

اللهم عجل لولیک الفرج
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
رسالت اصلی حوزه ها را چه می دانید؟
نویسندگان
شهدای مسجد فاطمیه
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان


 
قالب وبلاگ